Nederland zit vol met moslims! Of toch niet? Het aantal moslims in Nederland wordt vaak te hoog ingeschat. Dat zeggen onderzoekers van de Rijksuniversiteit Groningen. Volgende de onderzoekers zijn veel eerste en tweede generatie immigranten uit islamitische landen namelijk niet praktiserend.
Hoe komen de onderzoekers dan wel tot deze conclusie? Moskeebezoeken in de gaten houden analyseren en bekijken waar de imams hun informatie vandaan halen. Dat blijken bij de meeste geestelijke leiders voornamelijk Nederlandstalige bronnen te zijn. Door deze ontwikkeling ontstaat er een Nederlandse islam, een geloof die de Nederlandse normen en waarden integreert. Die normen en waarden schijnen ook weinig te verschillen van christenen en niet-religieuzen namelijk respect, betrouwbaarheid, zorgzaamheid en openheid.
Een vernieuwend onderzoek en een logische ontwikkeling van een relatief nieuw geloof in Nederland. Of juist verwarrend: Niet praktiserende moslims zijn dus geen moslims? En om welke aantallen gaat het… Wat wil het onderzoek nu precies zeggen? Wat denk jij ervan.
Pssst..
Wij Blijven Hier! is het platform van de Nederlandse moslim. Wij bieden ruimte aan sterk uiteenlopende meningen en standpunten. Want waarom zou je het leven makkelijk maken als het moeilijk kan? Niet alle meningen en standpunten hier komen overeen met de onze. En anders dan je wellicht van ons verwacht, hebben wij ook niet alle wijsheid in pacht. Dus mocht je het ergens niet mee eens zijn, dan horen we het graag!
En, ben jij al Vriend van WBH?Dank voor je bezoek aan Wij Blijven Hier! Wij zijn al meer dan tien jaar hét platform in Vlaanderen en Nederland voor een authentiek moslimgeluid. Dat doen wij (het team van WBH!) met héél véél plezier en geheel op vrijwillige basis, zonder subsidies. Bewust, want we willen dicht blijven bij wie we zijn.
Wil jij samen met ons de onafhankelijkheid die wij hebben bewaren? Te gek. Dat kan door een eenmalige donatie,
maar ook door Vriend van WBH te worden middels een jaarlijkse
donatie. Dan drinken we dat kopje koffie ook samen.
Doe je mee?
Dit delen:
Wij Blijven Hier werd in 2005 opgericht, omdat ze vonden dat ze er nog niet waren. Inmiddels zijn ze 3000 bijdragen rijker, die vrijwillig door beginnende én gearriveerde verhalenvertellers worden geschreven. Verschillend van columns, persoonlijke ervaringen tot verborgen nieuwsfeitjes. Ze kijken op hun eigen manier tegen de wereld aan, en vertellen zélf het verhaal.
Wie zijn ze? Kijk om u heen. Want ze zijn hier. Zij Blijven Hier!
Lees andere stukken van Wij Blijven Hier!
13 Reacties op "Fatwa: Nog minder moslims?"
Het lijkt mij kortzichtig onderzoek. Over een onderzoek in Rotterdam dat men eens in de zoveel jaar herhaalt herinner ik mij dat het moskeebezoek onder jongeren weliswaar afneemt maar dat men zich niet minder moslim voelt en bijvoorbeeld ook regelmatig bidt. Moskeebezoek lijkt mij daarom niet de de juist norm om het aantal moslims te meten.
Een dergelijk onderzoek onder christen( kerkbezoek) zou ook tot de slotsom komen dat er aanmerkelijk minder christenen zijn dan wordt aangenomen.
Zet een vraagteken bij wetenschappelijke basis van dit onderzoek.
interessant. Linkje?
http://www.ercomer.org/publish/reports/Rot_Islam.html
Dit is een rapport uit 2000 maar het is een project dat langer loopt en ik meen er laatst wat follow-up gegevens over gelezen te hebben in de krant die wezen op afnemend moskeebezoek gekoppeld aan een sterk blijvende moslim identiteit.
Met als extra handicap voor Moskeebezoek dat men dit waarschijnlijk tijdens het vrijdaggebed heeft gemeten ,ondanks de vooroordelen die er onder vele leven werken veel moslims de hele week ,inclusief vrijdag . Ik heb alleen in mijn vakanties een kans naar de Moskee te gaan …
Ik zet een vraagteken bij de hokjesmentaliteit uit de jaren ’50 die nog altijd doorsluimert in onze ‘progressieve’ hoofden.
Zouden ze er ook rekening mee hebben gehouden dat veel vrouwen niet naar de moskee gaan omdat er voor vrouwen geen verplichting is om het vrijdagsgebed bij te wonen, maar desondanks praktiserend moslim zijn??
Je wordt toch hoe dan ook als Moslim geboren als je ouders dat ook zijn. In dat geval wil ik wel geloven dat er veel niet praktiserende moslims zijn.
Dit is ook een typisch voorbeeld voor vele geloven, wel zeggen dat je gelooft, maar je er verder weinig mee bezig houden.
Het is vandaag de dag heel in om je eigen moslim te noemen terwijl je niet bid en eens in de tijd de ramadan volgt. Ik vind het schandelijk dat de zogenaamde moslims zich moslim noemen terwijl je geen praktiserende moslim bent.
Niet praktiserende moslims zijn geen moslims? Hebben ze in hun harten gekeken? Hmmm…Volgens mij is dit onderzoek door takfiri’s gedaan of hun gedachtegoed heeft wortelgeschoten in de breinen van deze onderzoekers…
“…Allah does not look at your bodies or your forms, or your deeds, but He looks at your hearts”. ( Bukhari, Muslim )
Te hoog of te laag ingeschat? Het zou zo moeten zijn dat de getallen niet uitmaken, je kan toch niet ‘alle’ moslims op een lijn zetten.
Mijn mening: does it matter? It shouldn’t.
Salaam,
Naila
‘moslim’ is in Nederland een handig etiket, een verzamelnaam, een etnische categorie die niet perse met geloof heeft te maken. Zo wordt die zowel door moslims als niet moslims gebruikt. Tien jaar geleden hadden mensen andere woorden gebruikt.
Voordat je gaat discussieren over hoeveel moslims, plattelanders of chronisch zieken er zijn, is het verstandig eerst af te spreken wat je precies onder ‘moslim’, ‘plattelander’ en ‘chronisch zieke’ verstaat. Anders raak je snel verzeild in eindeloze meningsverschillen over of het er nu 10 of 100 zijn, voordat je in de gaten krijgt dat je gesprekspartner iets heel anders telt dan jijzelf. Zo’n afspraak kan maar beter controleerbaar zijn.
Kamal heeft volkomen gelijk: alleen door in iemands hart te kijken, kun je weten of je met een moslim te maken hebt, maar wetenschappers kunnen niet wat alleen Onze Lieve Heer kan, en zullen dus andere afspraken hanteren.
De definitie ‘een moslim is eenieder die zich daarvoor uitgeeft’ is net zo arbitrair als ‘een moslim is diegene die zich op vrijdag ter moskee begeeft’, maar beide definities zijn controleerbaar en niet willekeurig.
Voor een wetenschapper is de vraag ‘hoeveel moslims zijn er?’ niet volledig beantwoord met alleen een getal, ook de telmethode moet beschreven zijn.
Welke telmethode je gebruikt is geen kwestie van goed of fout, het is een keuze. De vorm van die keuze hangt af van de reden waarom je de vraag telt. Als het Nederlands Productschap voor Vlees de toekomstige vraag naar halal vlees wil inschatten, zal het eerder kiezen voor een telmethode die ook echt praktiserende moslims in beeld brengt. Wil een uitgever de markt peilen voor een tijdschrift gericht op ‘moslims’ dan zal het eerder een telmethode kiezen die ook ‘randkerkelijke’ moslims meeneemt en moslims voor wie die aanduiding vooral een cultureel gegeven is in plaats van iets religieus.
Het ‘aantal’ moslims in Nederland is dus een niet-beantwoordbare vraag zolang je niet weet wat je wilt tellen en waarom.