
Klimaatactivist Kauthar Bouchallikht wordt al bijna twee weken aangevallen vanuit de extreemrechtse hoek sinds bekend is gemaakt dat ze nummer 9 op de kandidatenlijst voor GroenLinks staat. Zelfs de NOS gaat kritiekloos mee in de complottheorie. Niet alleen Kauthar staat onder druk, ook lijsttrekker Jesse Klaver en de partij lijken in het nauw gedreven. De hele situatie loopt zelfs zo erg uit de hand dat zelfs haar vader erbij wordt betrokken. Het pijnlijke en nogal nerveuze interview van Jesse Klaver met GeenStijl maakte een ding duidelijk: niemand neemt de leugens van Brendel onder de loep om zijn ongefundeerde kritiek te beantwoorden. Niet eens Jesse Klaver.
GroenLinks introduceert Kauthar als de klimaaticoon die ze is, maar al snel bleek dat haar nevenactiviteit als vicevoorzitter bij FEMYSO voor Brendel de extreemrechte agenda kan dienen. Ondertussen zijn de complottheorieën ook buiten de extreemrechtse kringen hun ronde aan het doen. Hij baseert zijn aanval met misinformatie vooral op verschillende bronnen: een rapport van de Duitse inlichtingendienst en meer dan 12 jaar oud rapporten van Steven Merley en Lorenzo Vidino. Ook vraagt hij zich af waarom GroenLinks niet ‘transparant’ was over Kauthar’s connectie met FEMYSO.
De Duitse Verfassungsschutz: guilty by association
Brendel noemt de Duitse Verfassungsschutz als een van zijn betrouwbare bronnen. In het rapport van de Duitse inlichtingendienst staat:
“Op Europees niveau fungeert het “Forum van Europese moslimjongeren- en studentenorganisaties” (FEMYSO) als de overkoepelende organisatie voor jongerenorganisaties die zijn aangesloten bij Moslimbroederschap. Zowel de betrokkenheid van de [Muslimische Jugend in Deutschland] bij FEMYSO als de loopbaanontwikkeling van individuele “Moslimbroederschappen” maken de vermeende onafhankelijkheid echter zeer twijfelachtig.”
De Duitse inlichtingendienst lijkt de onafhankelijkheid van verenigingen en organisaties in twijfel te trekken zodra ze in aanraking komen met FEMYSO. In dit geval gaat het bijvoorbeeld om de vereniging Muslimische Jugend in Deutschland. Wat de meeste critici lijken te missen is dat zelfs de Duitsers FEMYSO niet als synoniem voor de Moslimbroederschap gebruiken. Dus het verband tussen die twee lijkt een overhaaste conclusie want het rapport focust zich op een aantal verschillende verenigingen en organisaties en niet zozeer op FEMYSO zelf. Het is belangrijk hier te vermelden dat FEMYSO banden met de Moslimbroederschap ver van zich af werpt.
Verder blijkt uit hetzelfde rapport dat FEMYSO “de indruk wekt” mensen klaar te stomen voor de Moslimbroederschap. Dit is blijkbaar gebaseerd op het voorbeeld van een enkele geval en zijn loopbaan. Dus omdat 1-2 individuele gevallen blijkbaar ervan verdacht worden connecties met de Moslimbroederschap te hebben, wordt nu een ineens de conclusie getrokken dat alle leden die met FEMYSO te maken hebben ook leden van de Moslimbroederschap zijn.
Het rapport presenteert meer vraagtekens dan bewijs dat FEMYSO als organisatie, laat staan Kauthar Bouchallikht zelf, banden heeft met de Moslimbroederschap. Toch noemt Brendel het rapport herhaaldelijk alsof het onomstotelijk bewijs is. Door zijn blog posts nemen alle andere bronnen de vragen die hij stelt over als nieuws en zo is er in de afgelopen dagen een sneeuwbaleffect aan onwaarheden blijven rollen.
Al deze zogenaamde Moslimbroederschap-critici zetten klimaatactivist Kauthar weg als onbetrouwbaar en twijfelen aan haar loyaliteit op basis van vage deducties. Een typisch geval van foutieve generalisaties op basis van zwakke premissen puur omdat ze in het bestuur van FEMYSO zat.
De “experts” Steven Merley & Lorenzo Vidino
Brendel blijft hameren in zijn blog posts over Moslimbroederschap experts Steven Merley en Lorenzo Vidino. Hij is zo overtuigd om de connectie tussen FEMYSO en de moslimbroederschap te bewijzen met slechts verdachtmakingen, dat er rapporten van 2004 en 2008 bij worden gehaald.
Bij nader inzien gaan ook deze rapporten specifiek over 1-2 individuen die verdacht worden van verbanden met de moslimbroederschap. Kauthar was 10 of 14 jaar oud toen deze rapporten waren gepubliceerd. Laat dat maar even tot je doordringen. Even voor de duidelijkheid: Kauthar heeft onlangs een duidelijke publiekelijk statement gegeven dat zij helemaal niks met de Moslimbroederschap te maken heeft. Niet geheel verrassend, maar het blijkt niet genoeg bewijs te zijn om de commotie te stoppen.
Interessant is dat Brendel openlijk toegeeft dat de Moslimbroederschap hoogstwaarschijnlijk geen risico vormt: “Net als in voorgaande blogs benadruk ik dat de Moslimbroeders zich volgens de meeste kenners niet bezighouden met terrorisme in het Westen, aanslagen hier veroordelen en hun doeleinden langs legale weg proberen te bereiken.” Dus rijst de vraag: waarom loopt deze lastercampagne zo uit de hand dat zelfs Kauthar’s vader erbij wordt gesleept?
Los van de kwestie van haar vader is de meest kritische vraag hier: als de Boosaardige Broederschap niet zo boosaardig is zoals Brendel beweert, wat is dan werkelijk het probleem? Wat als de inschatting van het AIVD toch wel klopt en “de Moslimbroederschap oprecht een gematigde koers vaart en zich verder zal hervormen onder invloed van de Westerse democratie”?
Als de Moslimbroederschap tegenwoordig dus progressieve, goedlachse, intersectionele, queer-vriendelijke, klimaatactivisten voortbrengen, dan zijn ze wellicht niet zo boosaardig, en moet het beeld van die club misschien ook bijgesteld worden.
Openheid over FEMYSO bij GroenLinks
En dan de laatste vraag waar Brendel wakker van ligt: “Waarom heeft GroenLinks en/of Bouchallikht [FEMYSO] niet in de kandidatenbio opgenomen?” Wat meneer Brendel niet is opgevallen, is dat er nog veel andere nevenactiviteiten ontbreken in haar kandidatenbio. Met name activiteiten die weinig te maken hebben met haar profiel bij GroenLinks en haar klimaatactivisme. Zo mist ook haar rol als publicist bij De Correspondent, WijBlijvenHier en haar bestuursfunctie bij Landelijk Aktie Komitee Scholieren. Zo ook BKB Academie & Het Parool.
Wat niet duidelijk is, is waarom Brendel en zijn achterban moeite hebben om Kauthar en GroenLinks de zelfbeschikking te geven om zelf te bepalen wat zij willen delen. FEMYSO is geen geheim voor Kauthar en is daarom overal op haar sociale media terug te vinden. Maar hoogstwaarschijnlijk had het geen directe relevantie in haar profiel als “de jonge klimaatactivist van GroenLinks”, en dan is het prima om dingen weg te laten.
Brendel moet ophouden met doen alsof hij Kauthar’s FEMYSO-connectie uit de diepste hoeken van het internet heeft gegraven. Het is allemaal open en bloot aanwezig, voor iedereen zichtbaar, en niets smoezeligs aan.
There is no Planet B
Ondanks de stilte van Kauthar is er een andere oorverdovende stilte die het meest ongemak heeft gecreëerd: die van de moslimgemeenschap. Aan de moslimgemeenschap zeg ik maar een ding: als je denkt dat ze het verdient, dan zet je haar niet alleen weg om haar politieke keuzes, maar schiet je jezelf in de voet. Ik weet dat jullie nog veel kansen krijgen om haar te lynchen als haar politieke carrière deze eerste crisis overleeft. Maar steun haar omwille van je eigen toekomst. Omwille van de toekomst van je kinderen. Met name die van jullie dochters.
Wat je politieke opvatting ook is: Kauthar en haar familie verdient deze onrechtvaardige behandeling niet. En vooral niet onze stilte. Het maakt helemaal niet uit of je het eens bent met haar politieke normen en waarden. Ze heeft onze vocale steun, compassie en respect nodig. Meer dan ooit. Alleen al omdat ze een pad bewandelt waar de meerderheid van ons het lef nooit voor zou kunnen opbrengen. Kauthar Bouchallikht is een van de allerbelangrijkste klimaatactivisten van onze generatie en gemeenschap en daarom hebben we haar nodig als volksvertegenwoordiger. Namens ons allemaal, nog voordat onze moskeeën onder water staan.
Update: in een eerdere versie ontstond enige verwarring over de kwalificatie “zeer twijfelachtig” in het rapport van de Duitse Verfassungsschutz. Dit is in het bovenstaande artikel gecorrigeerd.
12 Reacties op "Nederland richt vuurpijlen op klimaatactivist Kauthar Bouchallikht"
Nazir Bibi heeft het rapport van de Duitse inlichtingendienst niet goed gelezen. Er staat:
“Op Europees niveau fungeert het “Forum van Europese moslimjongeren- en studentenorganisaties” (FEMYSO) als de overkoepelende organisatie voor jongerenorganisaties die zijn aangesloten bij MB. Zowel de betrokkenheid van de MJD bij FEMYSO als de loopbaanontwikkeling van individuele “Moslimbroederschappen” maken de vermeende onafhankelijkheid echter zeer twijfelachtig.”
De kwalificatie “zeer twijfelachtig” slaat op de onafhankelijkheid van de MJD (Muslimische Jugend in Deutschland) t.o.v. de Moslimbroeders en dus NIET op de band tussen FEMYSO en de MB.
In het rapport van de Duitse inlichtingendienst uit 2018 dat Carel Brendel noemt staat:
“De overkoepelende organisatie voor het jeugdwerk van de MB (Moslimbroeders) is het Forum van Europese moslimjongeren- en studentenorganisaties (FEMYSO).”
Verder staat in het rapport uit 2020:
“Kinderen en jongeren als doelgroep voor MB
Volgens de ideeën van de oprichter van de MB, Hassan al-Banna, moet een islamisering van de samenleving primair worden geïmplementeerd door middel van opvoeding (tarbiyya) en onderwijs (ta’lim). Opvoeding betekent vroegtijdige verankering van een identiteit die als specifiek moslim wordt ervaren. Onderwijs moet worden gezien als de consolidatie van religieus-politieke ideeën die bevorderlijk zijn voor de oprichting van een islamistische staat op de lange termijn. Het gezin wordt gezien als de kleinste en tegelijkertijd de centrale bouwsteen van een islamitische samenleving. Kinderen en jongeren vormen dan ook een kerndoelgroep voor islamistische indoctrinatiepogingen.”
Beste redactie,
In het rapport van de Duitse inlichtingendienst uit 2020 staat:
“Op Europees niveau fungeert het “Forum van Europese moslimjongeren- en studentenorganisaties” (FEMYSO) als de overkoepelende organisatie voor jongerenorganisaties die zijn aangesloten bij Moslimbroederschap.”
In 2018 schreven ze al:
“De overkoepelende organisatie voor het jeugdwerk van de MB (Moslimbroeders) is het Forum van Europese moslimjongeren- en studentenorganisaties (FEMYSO).”
Veel duidelijker kan het toch niet?
Op een verwerpelijke wijze plukt Nazir Bibi een stukje tekst uit een onderzoeksbericht van de veiligheidsdienst van de Duitse deelstaat Baden Württemberg, vertaalt dit citaat verkeerd en geeft het een betekenis die het juist niet heeft. Op dit door en door valse fundament bouwt zij vervolgens verder.
Dit is geen analyse, dit is geen commentaar en dit is geen opiniestuk.
Dit is pure stemmingmakerij en ver beneden peil.
Hier nog maar eens een paar dozijn verwijzingen van Duitse veiligheidsdiensten naar de verbanden tussen Femyso en de Moslimbroederschap om dit ronduit verwerpelijke en vals argumenterende stuk te ontkrachten.
https://www.google.nl/search?q=verfassungsschutzbericht+Femyso&lr=&as_qdr=all&ei=CW-6X6OUKIuckwWOi5-QDg&start=10&sa=N&ved=2ahUKEwjjvLSGqJbtAhULzqQKHY7FB-IQ8tMDegQIBhBC&biw=1294&bih=885
Voor de goede orde: Er zijn duizenden islamitische organisaties actief in Europa, die je in berichten van veiligheidsdiensten niet tegenkomt. Zij worden niet als bedreiging vd democratie gezien. Aan de Moslimbroederschap verbonden organisaties (en functionarissen) daartegen wel.
Vandaag in Trouw:
“Terreurdeskundige Ronald Sandee noemde Femyso dit voorjaar in een hoorzitting in de Kamer expliciet als jeugdorganisatie van de Moslimbroederschap. Duitse inlichtingendiensten leggen dit verband ook.”
Mooi artikel! Ik heb online veel steun voor Kauthar voorbij zien komen. Dus ik denk wel dat er steun is vanuit de moslimgemeenschap. Maar misschien moeten we beter leren voor onszelf op te komen. De verkiezingen naderen en daarmee ook de islamofobe reacties in de samenleving en politiek. Het is de zoveelste aanval op een Nederlandse moslim die een bepaalde positie weet te bereiken (zie reactie op burgemeesterschap Aboutaleb en benoeming Arib als Kamervoorzitter). De reacties zijn nu nog heftiger omdat het om een praktiserende muslima gaat. Daar hebben mensen associaties bij zoals: achterlijk, onderdrukt, orthodox, etc. Het zijn associaties die verreweg de meeste moslims niet zullen leggen omdat wij vanuit onze religie weten dat iedereen vanuit onze religie vrij is om te doen wat hij of zij wilt. Er is geen dwang! ( helaas wel vanuit cultuur, maar dat geldt voor alle groepen).
Kauthar is hoe dan ook nu al een voorbeeld voor velen, zeker voor muslimas die een hijab dragen! Ik heb groot respect voor het lef en haar bereidheid om de politieke arena te willen betreden. Mooi ook dat zij als muslima kan uitdragen dat klimaatactivisme echt een onderwerp is waar juist moslims zich vanuit religieus oogpunt hard voor zouden moeten maken! Ik wens haar alle succes toe.
Vandaag in de Volkskrant:
“Behoort de islamitische jongerenorganisatie Femyso tot het netwerk van de Moslimbroederschap? Lorenzo Vidino, kenner van de Europese vertakkingen van de Broederschap, kent geen twijfel. ‘Femyso is altijd het oefenterrein geweest van jonge, veelbelovende activisten uit het Broederschap-milieu. Je krijgt een paar jaar workshops, je bekwaamt je in activisme. Het is een opstapje.’
Vidino bestudeert de Moslimbroederschap al twintig jaar, eerder voor onder andere Harvard, tegenwoordig als directeur van het Program on Extremism van de George Washington University. In februari getuigde hij in de Tweede Kamer over de buitenlandse financiering van moskeeën.”
Gister in de Volkskrant:
“Behoort de islamitische jongerenorganisatie Femyso tot het netwerk van de Moslimbroederschap? Lorenzo Vidino, kenner van de Europese vertakkingen van de Broederschap, kent geen twijfel. ‘Femyso is altijd het oefenterrein geweest van jonge, veelbelovende activisten uit het Broederschap-milieu. Je krijgt een paar jaar workshops, je bekwaamt je in activisme. Het is een opstapje.’
Vidino bestudeert de Moslimbroederschap al twintig jaar, eerder voor onder andere Harvard, tegenwoordig als directeur van het Program on Extremism van de George Washington University. In februari getuigde hij in de Tweede Kamer over de buitenlandse financiering van moskeeën.”
Dat Kauthar’s vader medeoprichter is van de Nederlandse tak van de MB is naturlijk toeval.
Niet of nauwelijks ingaan op de inhoud, de boodschapper wegzetten als (extreem) rechts en islamofoob. Er zit een patroon in de manier, waarop de aan de Moslimbroeders gelieerde Europese jeugdbeweging FEMYSO omgaat met kritiek. Het frappante is dat GroenLinks en zijn luidruchtige medestanders dezelfde tactiek probeerden toe te passen in de discussie rond kandidate Khautar Bouchallikht.
http://www.carelbrendel.nl/2020/11/24/aanval-op-boodschappers-over-politieke-islam-is-onderdeel-van-patroon/
Als je de AIVD citeert moet je dat wel volledig doen. In hun conclusies zeggen ze:
“De AIVD heeft in het onderzoek naar de Moslimbroederschap in Nederland geconstateerd dat de activiteiten van de beweging op de lange termijn een risico zouden kunnen vormen voor de democratische rechtsorde in Nederland.”
Via NieuwWij bij dit artikel beland.
Het wordt steeds duidelijker dat NieuwWij een propganda-site is.
Nu ook weer met de verwijzing naar dit artikel. Een artikel waar de honden geen brood van lusten.
Op alle feitelijke onjuistheden, onvolkomenheden en stemmmingmakerijen ga ik verder niet in te gaan, ik volsta met het verwijzen naar de andere reacties.